درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای چگونه کار می‌کنند؟

Share on facebook
Share on reddit
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on tumblr

بیشتر درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای از سنسورهای تشخیص حرکت یا سنسورهای نوری استفاده می‌کنند که در طرفین درب نصب می‌شوند تا درب‌ها را باز و یا بسته کنند. بسیاری از مردم معتقدند که درب‌های اتوماتیک اختراع دنیای مدرن هستند، اما این حقیقت ممکن است شما را شگفت زده کند که درب‌های اتوماتیک تقریبا به مدت نیم قرن مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. با گذشت زمان، این درب‌ها از لحاظ تکنولوژیکی پیشرفت‌تر شده‌اند، اما ایده استفاده از آنها برای مدتی طولانی در دسترس بوده است!

تمام درب‌های اتوماتیک، صرف نظر از نوع یا طراحی آنها، شامل سنسورهایی هستند که در صورت نیاز به باز و یا بسته شدن درب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به انواع مختلف سنسورهای مورد استفاده در درب شیشه ای اتوماتیک نگاهی خواهیم انداخت:

سنسورهای فشار درب‌های اتوماتیک

در دهه ۱۹۶۰ تشک‌های کنترل به عنوان سنسور برای تشخیص روند حرکتی افراد پیاده مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این تشک‌ها تغییرات در وزن و فشار را در یک منطقه خاص از زمین در جلو یا عقب گیت تشخیص می‌دهند. اگر وزن وارد شده به یک منطقه خاص بیش از حد تعیین شده باشد (محدودیت وزن معمولا پایین‌تر از میانگین وزن انسان است)، سپس درب باز خواهد شد.

مزیت استفاده از این نوع سیستم این است که تا زمانی که فشار روی تشک وجود داشته باشد، یا در صورتی که فردی در نزدیکی درب ایستاده و یا در حال رفتن باشد، درب باز می‌ماند. این نه تنها برای ورود و خروج سریع و مطمئن آسان است، بلکه مانع از بسته شدن درب در هنگام عبور فرد می‌شود.

سنسورهای تشخیص حرکت و سنسورهای نوری

با این حال، امروزه بیشتر درب‌های اتوماتیک از سنسورهای تشخیص حرکت یا سنسورهای نوری استفاده می‌کنند که در دو طرف درب نصب شده تا درب‌ها را باز و بسته کند. این سنسورها، همانطور که از نامشان بر می‌آید، به دنبال تشخیص یا جستجوی اجسام متحرک در مقابل گیت هستند. در این سنسورها، حرکت با یک پرتو مایکروویو (۱۰٫۵ گیگاهرتز) توسط یک آنتن نصب شده در قاب درب شناسایی می‌شود و به طور کلی در جهت پایین و به سمت بیرون اشاره می‌کند.

این سنسورها کاملا موثر هستند، اما یک نقص عمده دارند: آنها فقط می‌توانند حرکت را تشخیص دهند. بنابراین، فردی که به آرامی حرکت کند یا ایستاده باشد (مثل شهروندان سالخورده) ممکن است شناسایی نشوند، که می‌تواند منجر به وقوع حوادث شود.

سنسورهای مادون قرمز

این سنسورهای تخصصی از تکنولوژی مادون قرمز برای باز و بسته کردن درب‌ها استفاده می‌کنند. این سنسورها تغییرات دما را در محدوده اطراف درب‌ها تشخیص می‌دهند، بنابراین هنگامی که یک فرد نزدیک به درب‌ها می‌شود، هشدار گرمایش توسط سنسورها تشخیص داده می‌شود که باعث باز شدن درب‌ها می‌شود!

توجه داشته باشید که این سنسورها به طور کارآمد کارآیی دارند، اما اغلب سنسورهای مختلف در ترکیب‌های مختلف در یک سیستم واحد برای جلوگیری از سقوط اشیاء یا نظارت بر ایمنی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، سنسورهای حرکتی وظیفه خود را برای راه اندازی مکانیسم باز کردن درب به محض تشخیص حرکت در مقابل درب انجام می‌دهند. با این حال، اگر فرد بیش از حد آهسته حرکت کند یا در حال نزدیک شدن به درب باشد، سنسور فشار، وزن فرد را تشخیص می‌دهد و از بسته شدن درب جلوگیری می‌کند تا زمانیکه وزن مورد نظر از روی آن برداشته شود، به عنوان مثال وقتی فرد از روی آن عبور می‌کند یا از آن دور می‌شود.

این درب‌ها واقعا چگونه باز می‌شوند؟

بعد از اینکه سنسورها حضور یک فرد را تشخیص دادند، عملیات واقعی باز و بسته کردن درب‌ها شروع می‌شود. سنسورها به یک درایو الکترونیکی متصل می‌شوند که به پانل‌های درب از طریق یک پیشران کمکی یا یک چرخ دنده وصل هستند. پیشران کمکی توسط کمربندهای لاستیکی تنظیم می‌شود که حرکت و باز شدن درب‌ها را تنظیم می‌کند. در پایین این درب‌ها غلطک‌هایی وجود دارد که اجازه می‌دهد درب‌ها به راحتی حرکت کنند.

درب‌های اتوماتیک این روزها فوق العاده راحت و کاملا ایمن هستند، اما به طور مداوم عملیاتی برای ایجاد طرح‌های بهتر و دقیق‌تر انجام می‌شود. من چیزی درباره شما نمی‌دانم، اما شخصا دوست دارم یک درب با یک ضربه آهسته انگشتان باز و بسته شود و یا به عبارت ساده‌تر این آینده‌ای است که مشتاقانه منتظر آن هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *